Pozor na pokuty, německá města zavádějí ekologické zóny!

Již čtyři desítky německým měst rozestavěly před vjezdem do svých centrálních částí novou značku "Umwelt ZONE", pod ní je dodatková tabulka s barevnými kroužky. Pro řidiče to znamená, že za ni nemohou vjet bez speciální nálepky se zobrazenou barvou. Jinak jim hrozí pokuta od 40 eur.

Emisní zóny v německých městech

foto: Climate Company

Emisní zóny v německých městech

Například v Mnichově lze bez nálepky na čelním skle jezdit jen po vnitřním městském okruhu označeném jako "Mittlerer Ring". Kdo chce z tohoto vnitřního obchvatu sjet blíže středu města, musí mít na skle příslušnou plaketu. Ani cizinci výjimku nemají.

Emisní zóny v německých městech

Regulace jemného polétavého prachu rozdělují auta do čtyř skupin. Čím méně emisí a tím méně prachu, tím lepší plaketa.

Nejstarší vozy s benzinovým motorem bez řízeného katalyzátoru a auta na naftu plnící jen normu Euro 1 nemají nárok na žádnou nálepku. Čtyřicet německých měst už je vůbec do svých center nepouští.

Majitelé novějších vozů dostávají na požádání nálepku červené, žluté nebo zelené barvy. Vydávají se na základě údajů o emisích v technickém průkazu.

Známky pro vjezd do emisních zón v německých městech

Všechna benzinová auta plnící alespoň normu Euro 2 dostávají nejlepší zelenou známku, u dieselů rozhoduje množství vypouštěných škodlivin. Na zelenou plaketu dosáhnou zpravidla auta nanejvýš čtyři roky stará.

V první etapě zavádění zón zatím většina měst toleruje vjezd autům se všemi třemi barvami nálepek. Postupně však budou radnice přísnější a začnou zakazovat vjezd autům s červenou vinětou, později žlutou a nakonec zůstane průjezd středem města jen pro vozy plnící nároky na zelenou.

Berlín nebo Hannover mají v plánu pouštět do center jen zeleně označená auta už od příštího roku.

Jaká je platnost plakety ?

Platnost plakety není časově omezená, avšak je na ní uvedena registrační značka (SPZ) vozidla.

plaketa.jpg (normální)

Jak a kde ekologickou plaketu získat?

K získání ekologické plakety je nutné předložit originál velkého Technického průkazu motorového vozidla. Emisní stupeň ekologické plakety se stanoví podle emisní směrnice EHS/ES (předpisu EHK) uvedené v technickém průkazu vozidla. Pokud tento údaj ve Vašem technickém průkazu není uveden, jsme schopni zajistit jeho doložení výpisem z technických údajů konkrétního vozidla.

Kolik ekologická plakety stojí ?

Cena za vystavení ekologické plakety je 300,- Kč včetně DPH

Ekologické zóny

01.01.2008 BerlinHannoverKöln
12.01.2008

Dortmund - Teilbereich Brackeler Straße

01.03.2008

IlsfeldLeonbergLudwigsburgMannheimSchwäbisch-GmündStuttgartTübingen,Reutlingen

01.07.2008 Pleidelsheim
01.10.2008 MünchenBochumBottropDuisburgEssenFrankfurt/MainGelsenkirchenHerneMuelheim a.d. RuhrOberhausenRecklinghausenDortmund
01.01.2009 HerrenbergUlm / Neu-UlmHeilbronnKarlsruhePforzheimBremenMühlacker
15.02.2009 DüsseldorfWuppertal
01.07.2009 Augsburg
01.01.2010 FreiburgHeidelbergPfinztalBonnMünster
04.01.2010 Osnabrück
15.02.2010 Neuss
01.01.2011 Krefeld
01.03.2011 Leipzig
01.07.2011 Markgröningen
Výhledově Braunschweig, Darmstadt, Dresden, Magdeburg, Regensburg, Nürnberg, Gera, Jena, Kassel, Großumweltzone-Ruhrgebiet

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Dotaz ohledne plaket (Mirecek, 25.10.2009 10:55:09) Odpovědět

  Dobry den chtel bych se zeptat jestli nahodou nemate ty euro tabulky, to jsou takove ty tabulky v kerych je zapsano jake auto s typem motoru ma dostanou jakou plaketu ... potreboval bych to dostat v pisemne nebo elektricke forme protoze bych si chtel koupit auto a jelikoz pracuji v hannoveru tak si musim na rok 2010 koupit auto s zelenou plaketou a tudiz nechci naletet u prodejcu v bazaru a sam si to chci overit ... kdyby jste to nahodou nemel tak jestli nevite kde bych to na netu nasel dekuji s pozdravem weczerek :-)

 2. EKO plakety (Alena Šišková, 16.1.2015 9:48:21) Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli ekologická plaketa, která se vydává pro SRN, platí i v Rakousku (Vídeň), příp. i v Anglii (Londýn).
  Děkuji za odpověď,
  Alena Šišková

 3. nová plaketa při změně spz? (luda, 5.12.2015 14:17:53) Odpovědět

  koupil jsem auto s vylepenou plaketou, spz je nečitelné. musím kupovat novou, když se měnila spz?

 4. Umweltzone 4 (Lenka Pýchová, 28.12.2015 10:46:32) Odpovědět

  Dobrý den, měla bych zájem o zelenou kartu - Umweltzone 4, do německých měst.
  Prosím, můžete mě kontaktovat, abych Vám yaslala vše potřebné.
  Děkuji, Pýchová

 5. Umweltzone 4 (Lenka Pýchová, 28.12.2015 10:46:56) Odpovědět

  Dobrý den, měla bych zájem o zelenou kartu - Umweltzone 4, do německých měst.
  Prosím, můžete mě kontaktovat, abych Vám yaslala vše potřebné.
  Děkuji, Pýchová

 6. Levitra Helps To Keep A Sexual Relation Alive (Kevinsmake, 6.9.2018 5:32:22) Odpovědět

  Sexual relationship can be a pleasurable give to get relationship with one?s partner. If anything fails on this give and take process, it is enough to derail the partnership. But anything can happen and that's unpredictable. Moreover, able to keep a proper sexual relationship means keeping oneself physically healthy. So any type of sexual disfunction must be treated with utmost care. One such health hazard is erection dysfunction commonly seen in men. Unable to keep a proper and prolonged penile erection contributes to erectile dysfunction. This is infact a critical problem for maintaining a normal sexual relationship. So when there arises this kind of problem it?s smart to treat it rather than sitting quiet.

  The choice involving the various available treatment plans involve treatment which has a proper medicine. Response to an oral agent like Levitra can be very effective in this context. Studies show that male impotence is especially as a result of insufficient blood circulation to the penis? veins and deficiency of stimulation too. Practising oral therapy of Levitra increases the rate of blood flow that gradually stimulates the penis resulting in a hard erection, adequate with an intercourse.  Levitra is one such drug that is found to be quite effective. Clinically many experts have proved it even creates patients who suffer from various health problems like high blood pressure levels, high cholesterol or diabetes. A lot of men, who took Levitra the first time, responded positively for gaining high success rate. Besides, it has been also found which it can be also taken with other medicines accustomed to treat other medical ailments.

  <a href="https://www.cialispascherfr24.com/cialis-canada-online-pharmacy/">https://www.cialispascherfr24.com/cialis-canada-online-pharmacy/</a>

 7. Blood Pressure : Blood pressure plan (AbinoTholo, 23.9.2018 13:29:12) Odpovědět

  Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/le-generique-de-cialis/

 8. Your optimal translation company London or translation service i (TRDKeync, 5.10.2018 11:47:40) Odpovědět

  Looking for best easy Web site for online translation? GLS collects more than 1000 translators from different countries of the world. Be sure that you will order your translation guaranteed. We work with 40 languages. You do not need to look for a specialist in translation services London. GLS is a service that solves any tasks of the documents translating. You can send information for translation in any convenient format by email or through the file exchange service.
  For instance, you live in London and want to translate your text promptly. You do not need to look for translation company London. You just go to translate-document.com and send the file. Tomorrow the translator performs the task. We check his work respectively to the international quality control standards and send it to you. Regardless of where you are, the price will be the most profitable. For example, in translation companies berlin with the office it will cost several times more expensive.
  If you are blogging on the Internet and want to show unique content using translations, the GLS service suits you best. You can publish materials in the desired language taking the source articles from Web-pages in any language. It guarantee that you will form your blog with quality texts and it will not cost much.

  Translate-Document.Com - <a href=https://www.translate-document.com>English translator</a>

 9. Momentous Blood Pressure - Hypertension (AbinoTholo, 7.10.2018 20:33:46) Odpovědět

  Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-pas-cher-montreal/


Kontakt

AUTOKONTROL STK s.r.o. Tachov
Oldřichovská ul. 1511
347 01 Tachov
+420374722753
FAX +420374724366